De rustige jaarwisseling in de Schilderswijk is voor een groot deel te danken aan vrijwilligers uit de wijk die tijdens Oud & Nieuw patrouilleerden in de wijk. Dat zegt René Ravesteijn, teamchef van de Haagse politie, in de krant NRC.
Onder de ‘mannen in gele hesjes’ zaten ook veel vrijwilligers van moskeeën, waaronder de As-Soennah Moskee. Van tevoren had de PVV in de gemeenteraad bezwaar gemaakt tegen hun medewerking, maar Ravesteijn is juist blij dat de moskeegangers zich al vijf jaar inzetten tijdens de jaarwisseling. “Het helpt dat jongeren worden aangesproken door mensen uit hun eigen cultuur of geloof. Wanneer je dezelfde normen en waarden deelt, ben je eerder geneigd te luisteren.”
Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de aanpak verandert. Want de patrouille bestaat voor een deel uit salafistische moslims, een fundamentalistische stroming binnen de islam en in de ogen van de Tweede Kamer een kweekvijver voor extremisten. Daarom moeten salafistische organisaties worden verboden en mogen gemeenten ook niet meer met hen samenwerken, aldus een Kamermeerderheid.
Van Aartsen: “Ik kijk naar daden”
De gemeente Den Haag ziet meer in samenwerking dan uitsluiting. De As-Soennah Moskee krijgt tienduizenden euro’s subsidie voor taallessen en bemant iedere vrijdagavond een jongerencentrum in de Schilderswijk. “Ik werk met iedereen samen die wil bijdragen aan de Haagse samenleving”, zegt burgemeester Jozias van Aartsen in de krant. “Wij hebben in Nederland vrijheid van meningsuiting en vrijheid van godsdienst. Wij beoordelen mensen niet op gedachten of ideeën. Dat is de hoeksteen van de rechtsstaat waar onze democratie op is gebaseerd. Ik vraag mij af of de Tweede Kamer zelf nog wel gelooft in de beginselen van de rechtsstaat.”